Nové Mlýny sú charakteristické tým, že tam fúka buď veľa alebo skoro vôbec.  Na Veľkej cene YC Dyje, ktorá sa uskutočnila cez víkend 22.5.-23.5. to bol minimálne v sobotu prvý prípad. Tohto podujatia sme sa zúčastnili s ILCAčov ja a Peťo Rajský.

Na Nové Mlýny sme dorazili už piatok večer. Rozložili sme si stany a netrpezlivo očakávali Miša, ktorý sa prekonal a neprišiel ako minule (doslova) v hodine dvanástej, ale už okolo deviatej večer. Vyložili sme lode, trochu ich predchystali a boli pripravení na začiatok pretekov.

Sobota nás privítala slnečným počasím a vetrom, ktorý skoro do bodky splnil predpovede a v nárazoch dosahoval až 25 uzlov, čo nám zabezpečilo pravé športové podmienky, no aj niekoľko koncov sťažňom dole. V skupine deviatich lodí sme odjazdili štyri rozjazdy a podľa Peťových hodiniek sme najazdili cez 40 kilometrov. Vytvorili pomerne veľké vlny, ktoré na stupačke  spôsobovali utrpenie a na zaďáku, keď si vietor náhodou zmyslel, že bude fúkať trochu slabšie, boli skvelé na surfovanie.

Peťovi sa darilo a v každej rozjazde sa umiestnil v prvej trojke, poslednú dokonca vyhral. Chodili zmeny, no relatívne pravidelné, takže sa dalo odhadnúť odkiaľ príde najbližšia.

Veľmi rada by som povedala, že aj ja som hrdinsky jazdila vpredu, ale ako je vidno aj na výsledkovej listine, silný vietor na Radiálke ešte veľmi nezvládam. Prvú rozjazdu sa mi síce podarilo odjazdiť bez prevrátenia (na 5.  mieste), ale druhú som skončila dvakrát sťažňom dole a v tretej by to bola škoda počítať. Štvrtú som išla myslím dosť pekne, ale na druhej stupačke som sa prevrátila a oťaže sa mi zamotali zozadu o ráhno.  Chvíľu som ešte jazdila so zaseknutou plachtou, ktorá sa nedala ani priťahovať ani povoľovať, no aj napriek tomu som sa blížila k náveternej bójke. Žiaľ, tesne pred ňou mi prišiel poryv, ktorý som nedokázala vyvážiť a plachta nešla povoliť, takže to skončilo opäť kúpaním v zelenej vode Mlýnov a ešte aj zaboreným vrchom sťažna do bahna. Nakoniec som musela požiadať o pomoc motorák poroty, takže som mala vo výsledkoch DNF.

Večer nám dal Mišo debriefing, ktorý bol skrátený. Tvrdil niečo v zmysle, že vyzeráme s Peťom zle, ale nie som si istá, lebo som napoly spala. Najedli sme sa, porobili si strečing a zaliezli do stanov, lebo nás čakal ďalší pretekový deň.

V nedeľu bol vietor bol veľmi poryvový a zmeny chodili ako sa im páčilo. Po štarte prvej rozjazdy dňa vytiahli individuálne odvolanie, lebo Peťo bol cez. Rýchlo sa vrátil za čiaru (štartovalo sa na vlajku P) a aj napriek nevydarenému štartu dokázal využiť „každú vlnku, každý poryv“ a vďaka dobrej technike jazdy sa prepracoval na tretie miesto. Ja som sa naopak, vďaka hlúpostiam, ktoré som na trati porobila prišla až ôsma.

Druhú rozjazdu sme sa sa vo výsledkoch jediný krát ocitli za sebou (Peťo piaty, ja šiesta). Tretiu som nejakým zázrakom, respektíve poryvom, ktorý som na stupačke dostala, došla na náveternú bójku druhá a náskok si dokázala udržať po zvyšok rozjazdy. Peťo prišiel opäť piaty a v poslednej rozjazde sa prepracoval naspäť na svoju obvyklú pozíciu vpredu a skončil druhý.

Potom sme už iba pobalili lode, stany, počkali na vyhlásenie výsledkov, kde Peťo získal svoj diplom za tretie miesto a vybrali sme sa na cestu domov. Veľkým plusom týchto pretekov je, že sa mi už podarilo odjazdiť v takýchto podmienkach rozjazdy aj na Radiálke, takže viem, že to už relatívne zvládam a samozejme, že sme si mohli zasúťažiť opäť v trochu inej skupine lodí.

Link na výsledky:

https://www.sailing.cz/vysledky/202114

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*
*
Website