Víkend 7.-8. 5. sme sa s Baškou rozhodli využiť na súťaženie a vybrali sa na Maru, kde nás očakávali tamojší ILCači – Miška, Sašo a Dominik. Po pretekoch vo veľkej skupine lodí bolo pre nás súťaženie v pätici trochu šokom, no myslím, že sme to obe veľmi dôstojne (a na rozdiel od časti pretekárov) aj kompletne odjazdili.

Hoci predpoveď vyzerala veľmi zle, nakoniec sa nám v prvý deň pretekov podarilo odjazdiť 4 rozjazdy, z ktorých posledná bola skrátená kvôli vetru, ktorý zoslabol. Počasie bolo vďaka tlakovej níži prichádzajúcej z juhu relatívne teplé, no daždivé. Počas celého zápolenia bolo sledovanie oblakov a poryvov asi najdôležitejším faktorom rozhodujúcim o víťazstve alebo prehre.

Prvá rozjazda bola v kompletnej zostave a nádhernom, pomerne smerom aj silou stabilnom vetre. Bola zvýhodnená bójka, takže sme sa poväčšine snažili štartovať od nej a tí, ktorí tak neurobili na to doplatili. Na stupačke sa dalo pekne naplno vyvažovať (ak teda človek nedorval predný lem a kiking). Došla som tretia, Baška piata.

Hneď po nej, tento raz už v slabších poveternostných podmienkach sme odjazdili druhú rozjazdu. Tu sa pre zmenu viac darilo Baške, ktorá si skoro celú rozjazdu si udržala kontakt s vedúcou skupinkou a nakoniec sa jej podarilo získať rovnaké umiestnenie ako mne v predošlej rozjazde, skončila tretia. Ja som zas dokázala parádne pokaziť štart, takže na väčšinu súbojov som sa pozerala len z diaľky. Nakoniec som predbehla Mišku a došla štvrtá.

Už v závere druhej rozjazdy vietor zoslabol, a tak sme šli na breh, kde sme sa naobedovali. Našťastie úplné bezvetrie čoskoro pominulo, a keď sa opäť rozfúkalo, vybrali sme sa na vodu a odštartovali. Vďaka krásnemu tmavému obláčiku som získala súkromný poryv a všetkých predbehla (teda všetkých statočných, čo zostali, Bašku a Saša). Vietor sa však čoskoro otočil a zoslabol, takže rozjazda bola zrušená.

Posledné dve rozjazdy pretekov boli odjazdené v slabom vetre s úplne opačným smerom než mal ráno. V tej tretej som bola tretia, skrátenú štvrtú druhá a Baška tretiu rozjazdu vyhrala okrem svojich nepopierateľných zásluh aj vďaka Sašovmu hrdinskému prevráteniu sa (ak sa pýtate prečo hrdinskému, tak preto, lebo sa vďaka nemu vyhol zrážke s úbohým, nevinným Vaurienom, ktorého jediným cieľom bolo prísť do cieľa) a druhú dorazila na treťom mieste.

Nedeľu sme strávili opaľovaním sa, lebo bolo totálne bezvetrie. Ako odmenu za úsilie predošlého dňa sme si popoludní s Baškou prevzali svoje poháre a diplomy za druhé a tretie miesto. Čo k tomu viac dodať… Preteky boli fajn a aj napriek beznádejne vyzerajúcej sitácii sa vietor napokon dostavil. Ja a Baška sme tradične skončili tesne za sebou a po prvýkrát sme sa spolu postavili na stupne víťazov.

Link na výsledky:

http://www.sailing.sk/listina.php?CTK=250&Rok=2022&format=printer

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*
*
Website