Prvý deň, pondelok 8.7 bol deň príchodu, takže celý deň sa zbierali jachtári z celého sveta, aby sme vytvorili skupinu pre Emerginng Nations Program 2019. Keďže som tu bola iba ja a pár iných jachtárov, dali sme si s novými trénermi obed, večeru, dostali sme pár info ohľadom nasledujúceho dňa a mali sme voľno.

Druhý deň sme sa stretli na raňajkách už v plnom počte, čo znamená 18 jachtárov a 3 tréneri. Prvá aktivita dňa bola lepenie nálepiek na plachty, chystanie lodí ktoré sme dostali a následne sme sa začali viac zoznamovať pri úvodnom meetingu. Tréner Rob nám odprezentoval prezentáciu o World sailingu, ENP (emerging nations program) a hlavne ako bude celý program prebiehať, princíp a spôsob tréningov. Tesne pred obedom sme sa začali baviť o jachtingu v jednotlivých štátoch z ktorých sme sa tu zišli a neskôr sme prešli už na samotné časti jachtingu, ktoré sa tu budeme učiť. Nasledoval obed a po obede opäť meeting ohľadom prichádzajúceho tréningu na vode. Povedali sme si všetky potrebné informácie o točení stupačkovej bojky, čo bol hlavný cieľ dnešného tréningu, pozreli videá, počúvali trénerov, kreslili na tabuľu a išli na vodu. V sprievode silného vetra okolo 22-24knt sme vyšli na vodu, ostali sme jazdiť prvé cvičenie v zátoke, dali sme 2 štarty a trénovali sme točenie stupačkovej bojky, neskôr sme mali ísť aj na otvorené more, ale vzhľadom na to, že v priebehu prvej hodiny tréningu bolo viac ako polovicu času prevrátených z 18 lodí 15, tak sme išli na breh po hodine tréningu, kedže vietor silnel. Opäť sme sa zišli v ´´conference room´´ a dostávali sme priestor na otázky a komenty dnešného jazdenia (kúpania), spoločne sme riešili ako nám to išlo alebo nešlo, ako je to správne, pozreli sme pár videí, vypočuli trénerov a nasledovala prednáška od ´´Ocean Heroes´´ o plastoch v oceáne a o znečisťovaní. Súčasťou tejto prednášky bolo aj čistenie lokálneho prostredia, takže sme sa vybrali čistiť okolie, potom prebehla hodinová diskusia o plastoch, odpade a problémoch dnešného sveta. Posledný bod dňa bola večera, po ktorej sme mali už individuálny program.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Streda 10.7. začala klasicky raňajkami a prvým ranných meetingom, kde sme sa začali cvičením, pri ktorom sme sa rozdelili do skupín a dostali sme za úlohu napísať v bodoch, čo sa robí od momentu kedy vyjdeme na vodu až po cieľ rozjazdy. Najdôležitejšie boli body od štartovej procedúry. Keď sme to dopísali, začali sme to všetci spoločne rozoberať, rozprávať, kresliť a ukazovať na videách. Druhá časť meeetingu bola učenie sa stratégiu jazdenia. To znamená faktory ovplyvňujúce jazdenie (vietor, vlny, myseľ atď.) a každé sme si jednotlivo rozobrali. Doobedie sme venovali dokonalej príprave lode pred tréningom alebo pretekom, ako by mala taká príprava vyzerať. Potom sme len dokončili malé detaili ako značky na kikingu a pod. Nasledoval obed, po ktorom prebehol krátky 10min zraz, na ktorom sme povedali čo ideme robiť na vode. Po obede prebehol hodinový tréning na vode opäť v ťažkých podmienkach, keďže vietor dosahoval silu nad 25knt. Počas tréningu sme boli rozdelení na 2 skupiny a to chalani a baby. Trénovali sme krátke stupačky a zaďáky so zameraním na točenie bojky. Ďalšie cvičenie bolo taktiež zamerané na točenie bojky, kedže sme mali bojky vzdialené od seba 10m, išlo o rýchlosť pracovania s lanami a plachtou. Bolo to v silnom vetre náročné. Nechýbalo ani nedobrovoľné kúpanie a išlo sa na breh. Večer sme rozoberali čo sme trénovali a potom nasledovala opäť prednáška Ocean Heroes a išlo sa spať.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Štvrtok sme sa zobudili do teplého, slnečného rána, ktoré sme začali rozcvičkou a cvičením. Po raňajkách nasledoval rýchli meeting o štartoch a stratégii pred a po štarte a išli sme na vodu. Vietor bol príjemný okolo 10knt. Dnešný tréning bol zameraný na štarty a zastavenie lode. Mali sme 2 cvičenia a to secret start a rabbit start. Pointou secret startu bola štartová procedúra 3 minúty s tým, že v poslednej minúte môže byť štart kedykoľvek, čo znamená že treba byť minútu v kuse pripravený hocikedy odštartovať. Vrátili sme sa na obed, prebehol ďalší meeting a išlo sa opäť na vodu aj keď len na pol hodinu, pretože nefúkalo tak sme išli na breh a mali dlhé meetingy, pozeranie videí atď.

Posledný deň ENP sme začali ranným tréningom na vode, kde sme trénovali štarty a už samotné rozjazdy. Tak isto prebehol aj tréning poobede. Rýchle štarty a krátke 2-kolové rozjazdy sme zvládli a posledná úloha bola zbaliť veci, odovzdať lode a pripraviť sa na zajtrajší odchod na samotné MS. Večer sme mali posledný meeting, kde sme rozoberali sailing instructions a notice of race a rozprávali sa o MS, čo a ako tam bude prebiehať.

Emerging Nation Program bol neuveriteľne dobrá skúsenosť. Spoznala som nových ľudí, získala nových kamarátov, mala trénerov na svetovej úrovni a naučila sa nové veci o jachtingu. Som vďačná že som tam mohla byť.

 

 

 

 

 

 

 

 

Janka Melišová

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*
*
Website