Austrália, Nový Zéland, Guatemala, ani Spojené štáty nie sú zrovna krajiny ktoré by sme na Majstrovstvách Európy čakali. Fakt, že ale všetky veľké mená aktuálneho laseristického rebríčku prišli do La Rochelle na rozjazdenie a tréning, trošku zhatil naše nádeje na lepší výsledok. Na druhú stranu ale priniesol výbornú možnosť tréningu a učenia sa od vrcholových športovcov – Európsky šampionát vyhral Pavlos Kontides (CYP), preteky celkovo Matthew Wearn (AUS).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Do Francúzska sme dorazili už tri dni pred samotným pretekom na rozjazdenie a aklimatizáciu. Tréningové snahy jemne zhatil fakt, že Michalovi ešte v deň odchodu vyťahovali z kolena 70ml vody, ktorá sa mu tam po Pálavskej regate rozhodla usadiť. Že vzápätí počas dvoch dní odšoféroval 2300km rehabilitácii moc nepomohlo, nakoniec ale aspoň jeden tréningový deň absolvoval. Ten prvý bol obzrieť situáciu Paťo sám. Deň pred samotným pretekom sme absolvovali meračky a úvodný ceremoniál, ktorého značná časť sa odohrávala vo francúzštine (napriek slovám organizátorov o tom, ako sú hrdý na účasť 48 národností), inak bol pokoj. Naplánované boli 2 rozjazdy na každý deň, čo sa nakoniec aj viac-menej podarilo odjazdiť.

V prvý deň pretekov ešte fúkalo príjemných 7 m/s, čo bolo po fyzickej stránke na rozjazdenie výborné. Po psychickej zase menej – naplno sa totiž prejavil fakt, že štartová listina bola na týchto pretekoch nápadne podobná tej z MS v Splite minulú jeseň, alebo tej ktorá bude vyvesená v Aarhuse. Oboch našich pretekárov teda bolo treba hľadať odzadu, nič iné sme ale ani neočakávali. Podstatný je pre nás momentálne vývoj a tomu tento týždeň prospel nad očakávanie.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

V ďalšie dni už vietor málokedy klesol pod 10 m/s čo spolu s oceánskymi vlnami znamenalo značné utrpenie na stúpačkách, ale zase odmenu vo forme surfovania viac ako metrových vĺn na zadný vietor. Faktom, ktorý budeme neskôr uvádzať vo svojich životopisoch je, že práve tu sme sa zbavili akéhokoľvek strachu pred takýmito zaďákmi a miesto snahy o „prežitie“ a kŕčovité zvieranie kormidla sme to začali „púšťať“ naplno. Toto sa nakoniec prejavilo nielen vo výsledkoch, ale hlavne vo veľkej radosti z jazdenia. Spolu s chvíľami keď sme takto boli schopný udržať tempo s oveľa skúsenejšími a vyjazdenejšími pretekármi tak máme čoraz viacej chuti do ďalšieho tréningu. V posilňovni, aj na vode, rovnocenne pretekať s ľuďmi, ktorý na nej trávia aspoň 20 hodín týždenne inak nemôžeme.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Celkové výsledky nakoniec ovplyvnil Paťov utrhnutý cunningham (2 rozjazdy DNF – 159/160) a Michalove rozbité koleno (vyvažovanie za jednu nohu vs. veľká bolesť – 156/160), po tie sme ale neprišli. Naše zhodnotenie na záver konštatuje, že sme sa v La Rochelle strašne moc naučili a keby po dvojdňovom oddychu tieto preteky zopakujeme, aj to umiestnenie by pravdepodobne vyzeralo inak. Takže výjazd hodnotíme ako maximálne úspešný. Priamo z Francúzska pokračujeme do Belgického Oostende na týždňový tréning a následný Europa Cup – ak to Michalovi dovolí koleno, Paťo kvôli maturite letí domov. Následný Medemblik musíme už bohužiaľ kvôli týmto dvom faktom vynechať, sústredíme sa tak na Kieler Woche, ktorý nás čaká v polovici júna. Dovtedy hádam zmaturujeme/opravíme kĺby a ešte čosi natrénujeme. Stay tuned for more!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

P.S.: V pamäti mi ostane ešte jedna pekná scéna – organizátori sa rozhodli, že najjednoduchšie bude, keď sa budú vozíky od lodí skladovať asi 50m od slipwayu. Po návrate z vody tak bolo nemožné bez pomoci vyjsť aj s loďou na breh. Tretí deň po odjazdení dvoch rozjázd v 13 m/s, stojac po pás vo vode a snažiaci sa udržať lode v celku brutálnych poryvoch tak niekoľko desiatok pretekárov bezradne dúfalo v to, že im niekto pomôže. Ten niekto bol nakoniec Pavlos Kontides, ktorý nechal svoju loď a plachtu trepotať hneď pár metrov po vytiahnutí z vody a asi dvadsiatke pretekárov, vrátane toho posledného ktorý tam ostal stáť, vozíky priniesol. Pekná ukážka toho, že jachting je hlavne o kamarátstve a vzájomnej pomoci, na žiadnu aroganciu ani v prípade olympijských medailistov a majstrov sveta nie je miesto.

Videoreporty z celého podujatia nájdete aj na Facebookovej stránke Undersail.sk

Výsledky zase na tomto odkaze

 

One thought on “Majstrovstvá Európy La Rochelle

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*
*
Website