Balaton nás privítal vcelku zaujímavo. Prvé dva dni nebol veľký problém namerať aj 40 uzlové poryvy a keďže nám trochu rozumu ešte ostalo, rozhodli sme sa stráviť ich inak ako nácvikom prežitia v extrémnych podmienkach. Lode, aj končatiny totiž najbližšie dni budeme ešte potrebovať. Z tréningového hľadiska sme sa teda zamerali hlavne na rozvoj fyzickej zdatnosti, z technického zase na prípravu lodí. Minimálne to, čo mal so sebou Alex totiž spĺňalo možno štandard na rybársku výpravu na Guláške a nie ME. Našťastie sme vybavení gelcoatom, šmirgľom a pulírkou z jeho škrupinky ešte dokázali vyrobiť niečo pripomínajúce loď a dokonca aj prešiel úvodnými meračkami.

Naša Re-prezentácia

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sústredenie prebiehalo teda v rytme rannej rozcvičky, 2-3 hodín na vode a následného fyzického tréningu. Večer sprevádzali rozbory videí natočených na vode a teória. Prvý deň, ktorý sme sa odvážili vystrčiť nos z prístavu fúkalo okolo 4 m/s, trénovali sme dlhú stúpačku na techniku vyvažovania, štarty, prácu s loďou pri točení náveternej bóje a nakoniec halzy domov. Počas druhého dňa prifúklo na 7-8 m/s, ideálny čas na cibrenie spôsobu vyvažovania a obratov vo vlnách. A srandu na zaďákoch. Ďalší deň bol bohužiaľ už celkom bezveterný, okrem fitness tréningu sme teda už najemno doleštili lode. Pred 6 večer však začalo jemne pofukovať z východu, čo nás spolu s entuziazmom, ktorý priniesla česká reprezentácia vyhnalo ešte na romantický tréning pri západe slnka. Naša flotila posilnená o ďalšie 3 lode tak trénovala hlavne štarty z krátkej čiary a rýchle 5 min. rozjazdy.

Tréning do poslednej chvíle

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Fitness tréningy boli striedavo každý deň zamerané na priťahovanie, alebo kompenzačné pretláčanie, rozvoj stability a chrbtového svalstva. Veľa sme sa rozprávali a do praxe sa snažili aplikovať aj poznatky ohľadom správneho stravovania.

Úvod samotných ME bohužiaľ sprevádzalo počasie z posledných dní sústredenia, teda vietor nepresahujúci 4 m/s. Prvý deň bol ale ešte natoľko stabilný, aby umožnil odjazdiť obe plánované rozjazdy. Naši pretekári patriaci skôr do ľahšej váhovej kategórie si tieto podmienky ale pochvaľovali a na výsledkoch to tiež nevyzeralo najhoršie. Agónia ďalších dvoch dní, keď sa síce rozhodcovia najprv aj pokúšali odštartovať, nakoniec to ale vzdali a potom už radšej ani nevyliezli na vodu znamenala snahu dobehnúť zameškané. Keď teda na 4 deň pretekov zafúkalo trochu viac ako 3 m/s nekompromisne sa odjazdili 3 rozjazdy. Našim sa moc nedarili štarty, čo v takýchto podmienkach väčšinou znamenalo viac bodov na výsledkovej listine. Alex už ale aspoň začal trochu chápať spôsob jazdy zaďákov, ktoré mu prvý deň robili problémy. Tento fakt sme riešili dlhými rozbormi a hľadaním pomoci v knihách a videách skúsenejších pretekárov. Taký Paul Goodison, či Ben Ainslie majú ešte stále čo povedať.

Balatonská Agónia

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Predposledný deň pretekov sa už windmeter konečne držal stabilne v dvojciferných hodnotách (v uzloch), sem-tam prekročil aj číslo 15 a začali sa objavovať aj prvé pomaľované sťažne (Balaton je vcelku plytký). Toto prospievalo hlavne väčším váhovým kategóriam, ktoré ale po nevydarenom úvode pretekov v slabom vetre väčšinou skončili v striebornej skupine s Alexom. A ten bol teda opäť niekoľkokrát vyškolený skúsenejšími pretekármi. Janka dobojovala všetky rozjazdy do cieľa, čo pri vyššom počte lodí cez čiaru nakoniec na výsledkoch nevyzeralo tak zle. V posledný deň už sa iba pro-forma čaká, žiaden vietor ale neprichádza a preteky sú teda s ôsmimi odjazdenými rozjazdami ukončené.

Účasť našich pretekárov bola na týchto pretekoch čisto informačná, to nemôžeme zabúdať. Z momentálneho zloženia Radiálovej reprezentácie sú to síce naši najperspektívnejší pretekári, konkurencii iných zúčastnených ale určite nestačia. Stačí porovnať objem tréningov a je jasné kto bude mať navrch. Samozrejme, keď máte pred domom stredozemné more, tak to ide akosi ľahšie, historky Nórov o používaní ľadových kríh pri nácviku točenia bóji ale hovoria o tom, že ide skôr o iné naladenie. Pokiaľ sa v tejto komunite budú chcieť Janka s Alexom pohybovať, tak budeme musieť oveľa viac zabrať. Nech na ďalšie ME môžeme ísť aj za splnenia predpokladu, že zdravý rozvoj pretekára ale najlepšie funguje v jeho výkonnostnej kategórii.

Výsledky nájdete tu

A na záver ešte foto bonus

Alternatívny spôsob pohonu

Čo dokáže Alex

Rýchlo a zbesilo

Celá squadra na ústupe

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*
*
Website