Izola Spring Cup býva už tradične dobrým začiatkom sezóny. Je na mori a predsa nie ďaleko, dobre zorganizovaná a s kvalitným zázemím. Túto sezónu sme sa tiež rozhodli začať poctivo a pred samotnými pretekmi niekoľko dní potrénovať.
Sústredenia sa zúčastnili Paťo Meliš (Standard), Janka Melišová a Alex Malina (Radial) a Sašo Miškov (4.7), ktorý ale pri výbere plachty pozeral skôr na skúsenosti ako na pomer síl. Veríme, že aj po tejto akcii už nabudúce príde s rozumnejším vybavením.

Tréning začal už neplánovane hneď po 7 hodinovej ceste na slovinské pobrežie. Keďže do západu slnka ešte ostávalo pár hodín a fúkalo okolo 5 m/s, venovať sa iba teórii by bolo skôr na škodu. Na rozcvičku dobre padla dlhšia stúpačka od brehu.

Každý deň sústredenia potom prebiehal v podstate v podobných, rýchlo zabehnutých koľajách. Rozcvička zložená z behu, strečingu a frisbee zápasu, nasledovaná raňajkami od šéfkuchára akcie Paľa Andela.

Počasie tiež moc neprekvapovalo a každý deň začínal v podstate rovnako tragicky rovnou hladinou. Ešte pred dvanástou hodinou ale postupne začínala západná bríza zosilovať až na 5-7 m/s, čo bolo pre nás ideálne. Každý trénoval s ohľadom na svoje skúsenosti, zručnosti a hlavne nedostatky. Alex a Sašo sa ako najväčší začiatočníci zameriavali hlavne na techniku jazdy jednotlivých kurzov, nastavenie plachty a obraty. Čiže asi na všetko. Janka pracovala hlavne na spôsobe vyvažovania a Paťo, ktorý si našiel sparingpartnera v podobe Tarkana z Rumunska spolu s ním učil jazdiť proti vlnám, ako ich aj surfovať po vetre.

Na samotné preteky doplnili slovenskú squadru ešte dvaja pretekári. Miška Kecskésová ktorej účasť na sústredení nedovolilo štúdium na VŠ a Michal Andel, ktorý iba deň predtým úspešne doplával s pomerne väčšou loďkou z Kanárskych ostrovov na Mallorku. A že bola sranda.

Úvod pretekov bol poznamenaný prechodom oklúzneho frontu, čo v prvý deň ešte znamenalo relatívne stabilný vietor do 10 m/s, v ten nasledujúci sa ale vystriedalo pestrá paleta podmienok. Od druhého kola prvej rozjazdy, ktoré by si žiadalo aspoň 10kg navyše na stúpačke a životnú poistku na zaďáku až po poslednú rozjazdu, ktorú 4.7mám zrušili pre nedostatok vetra. Paťo s Mišom na Standarde a Sašo na 4.7 sa držali okolo lepšej polovice štartového poľa, Alex so cťou všetko odjazdil a Janka s Miškou sem-tam aj niečo vynechali.

Posledný deň pretekov nám ešte doprial trochu technickejšieho pretekania, keď sa opakovala poveternostná situácia zo sústredenia. Paťovi sa podarili dva pekné štarty, čo spolu s predošlým tréningom priniesli dve pekné umiestnenia, Janka takisto pekne zahviezdila a prišla v prvej pätnástke. Radosť z takéhoto výsledku trochu pokazil fakt, že oba štarty bola cez a na výsledkoch má teda písmenká, nemôžeme ale zase chcieť všetko. My vieme, ako to bolo a že pokiaľ udrží loď v relatívne rovnej polohe, tak nemá problém s pohybov v prvej časti pretekárskeho poľa.

Izola teda tento rok vyšla ako z príručky a všetkým zúčastneným dala do začiatku sezóny iba to najlepšie. A hlavne radosť. Janka a Alex ďalej rovno pokračovali na týždenný tréning a Majstrovstvá Európy juniorov na Balaton, ktorý viedol Michal, Paťo sa k nim pridal aspoň na úvodné sústredenie.

Celkové výsledky sú zverejnené na konci tejto stránky

A pár fotiek z pretekov nájdete aj tu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*
*
Website