Každý z čitateľov sa musí rozhodnúť, či sa predposledný jachtársky sviatok v tomto roku, Majstrovstvá Európy, konal v hlavnom mesta Katalánska, alebo v Španielskej metropole. Napätá politická situácia v krajine, protesty v Barcelone a celom Katalánsku výrazne ovplyvnili prvé dni pretekov, no napriek tomu sa nám podarilo odjazdiť krásnych 11 rozjázd. Slovenská reprezentácia sa zúčastnila v zložení – ja (Patrik Meliš v triede Laser Radial).

Do Barcelony sme dorazili o dvanástej hodine v piatok 29.9. po necelých dvoch (nudných) dňoch cesty. Nasledovalo zloženie lodí, obed a o sa nám podarilo vyraziť na tréning (býval som, trénoval som s Českou repre). Morská bríza, ktorá v prípade vyššej teploty a bezoblačnej oblohy fúka v Barcelone každý deň od 13:00 o sile do 12 uzlov a postupne slabne, nám umožnila trénovať necelé 2 hodiny každý deň až do nedele.

Meračky sme absolvovali v nedeľu, 1.10. o 17:00. Všetko prešlo ľahko. Len by skúsili mať problém s novými sťažňami.. V pondelok sme sa rozhodli dať si voľno od tréningu a oddýchnuť pred regatou. No nakoniec sa ukázalo, že sme to robiť nemuseli. Organizátori nám spravili nečakané voľno v utorok, kedy sa už mali odjazdiť dve rozjazdy..

V nedeľu sa v Katalánsku konalo referendum o nezávislosti a následne bol vyhlásený štrajk na utorok (nepremávala MHD, obchody boli pozatvárané, ľudia nešli do práce). Nikto z nás ani len nepomyslel na to, že by mohla táto politická situácia zasiahnuť aj Majstrovstvá Európy, no bohužiaľ, stalo sa. Ešte ráno, o 9:30 sa na coach meetingu o tom nehovorilo, všetci mali postavené lode, niektorí už boli prezlečení a boli pripravení vyraziť na vodu, aby stihli štart (12:00). Okolo 11:30 sa ozvalo zatrúbenie a na vlajkovom stožiari sa objavila vlajka poukazujúca na to, že rozhodcovia vydali vyhlášku (obrázok) a následne zvolali ďalší coach-meeting, na ktorom organizátori oznámili niečo v znení „My, občania tejto krajiny a organizátori tohto podujatia, podporujeme štrajk a nesúhlasíme s násilim Španielskej polície voči voličom a preto dnes nebudeme pretekať“. Nasledovalo Ap+A a prvý deň bol veľmi rýchlo za nami.

Celkovo na celý pretek, nebol hlásený žiadny silný vietor, každý deň sa očakávala už spomínaná morská bríza do 12 uzlov a inak tomu neboli ani prvý deň, na ktorý boli kvôli prvému dňu bez rozjázd naplánované až 3, no morskú brízu prebil dážď a druhá rozjazda musela byť skrátená (cieľ sme mali po druhej stúpačke). Ktretej rozjazde sme sa už ani nedostali a po hodine čakania v takmer bezvetrí sa rozhodcovia rozhodli pre AP+A. Len tak medzi rečou, Laser Radial- muži mali trať Inerloop. Tak, ako aj väčšine slovenských jachtárov, tak aj mne vyhovuje slabší vietor a čo najmenšie vlny, nakoľko surfovanie na vlnách na zaďáku nenatrénujeme ani v Senci, ani na Mare. Výsledky z rozjázd to len potvrdili – 30. , 8. a celkové 34. miesto zo 103 pretekárov.

Na tretí deň morská bríza prekvapila aj domácich. Napríklad takému Petrovi, vedúcemu výpravy Českej repre, ukázalo na merači vetra stabilných 25 uzlov, ku ktorým sa pridali miestami metrové vlny a Rock´n´roll mohol začať. Až na druhú rozjazdu sa mi darilo výborne. V prvej som prišiel na 29. mieste a v tretej na 25., čo mi zebezpečilo kvalifikovanie sa do zlatej skupiny.

Nasledujúci deň už boli na programe dve finálové rozjazdy, v ktorých som mal cieľ mať aspoň 10 lodí zasebou, keďže to už bola zlatá skupina v zložení tých najlepších jachtárov (čakám na podpichovačky, a otázky typu čo som tam robil ja 😀 ).

Priama úmernosť z matematiky absolútne zlyhala v piaty deň pretekov. Čim silnejší vietor, tým by mali byť väčšie vlny. Nemám pravdu? Avšak tlaková níž na Stredozemným morom spôsobila peklo pár kilometrov od pobrežia, kde fúkalo okolo 50 uzlov a vlny dosahovali výšku až do 4m. Našťastie, vietor do Barcelony dorazil len o rýchlosti do 10 uzlov. A tu nám nastáva jav, ak si správne pamätám z hodín matematiky, ktorý sa volá nepriama úmernosť. Dnes totiž platilo, že  čím slabší vietor, tým boli väčšie vlny. Myslím, že obrázok hovorí za všetko..

Posledný deň v nádhernej Barcelone sme zakončili dvomi rozjazdami. Neuveríte, no nečakane fúkala morská bríza o sile 12-14 uzlov. Po prvej rozjazde (44. miesto) som si spomenul, ako mi deň predtým tréner, Giedrius, napísal „40 si good score. To make top 30 in gold fleet would be unrealistic goal“. Aj keď už únava bola veľká, napriek tomu som sa dokázal ešte viac namotivovať a večer po skončení som mu mohol napísať správu „You said that it would be an unrealistic goal to be in top 30 in gold fleet.. I made it 26 today“..

Celkové 50. miesto zo 103 pretekárov z 24 krajín veľmi teší.

Majstrovstvá Európy sa konali v Barcelona International Sailing Centre (BISC) na okraji Barcelony. Do centra sme mali asi hodinu a pol cesty pešo. V areáli boli dostupné šatne, prezliekarne, oddychová zóna s gaučami, televízorom, vonkajšie sedenie ako aj posilňovňa, ktorú sme plno využívali na každodennú rozcvičku. Všetko bolo dostupné zadarmo pre všetkých pretekárov.

Galeŕiu z pretekov môžete nájsť tu.

A výsledky LT Laser Radial tu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*
*
Website